| Subcribe via RSS

Bios ‘a virüs bulaşırmı? Sorun nasıl çözülür?

September 30th, 2007 Posted in İp Uçları ve Teknik Pratik Bilgiler
Reklam


Bios ‘a virüs bulaşırmı? Sorun nasıl çözülür?

 Cevap:

Biosa zarar verecek virüsler vardır. bios yazılımla işlev yapar. virüsde bir yazılımdır… kullandığımız antivirüs programları açılış ve kapanışta biosuda kontrol ederler..

Biosa virüs bulaşır. Genelde günümüz biosları dual olduğu için pek virüs ile sorun yaşamıyoruz fakat bios tamamen etkilediği zaman bilgisayar a görüntü gelmez anakart çalışıyor gibi yaparya hani. işte o zaman anakartta oluşan arıza başladı demektir.
Eskiden 12*x 24 bacaklı entegreler vardı.. alırdık enteğreyi bitanede ucuz yollu pic programlama cihazı alırdık el yapımı ona takardık..bİde bin uzantılı dosyası vardı kolayca yollar biosu yazardık gerçi durum değişmedi şimdide küçücüğün kare bi entegre var ısıtarak hafya yardımı ile çıkarıyoruz ve dönüştürücüleri ile yine aynı cihaza takıp yazabiliyoruz.. Mademki başladık devam edeyim bundan başka anakartlarda 3 değişik arıza olur ve tamiride çok kolaydır. bunlardan birincisi..
anakrta gelen voltajı ölçerek olur.. cpu nun hemen arkasında 2 tane transistör vardır bunlara eskiden p3 lerde 3 volt gelirdi P4 lerde ise 1.7 volt. tabiki dc moduna alıp siyah ucu kasanın bi yerine verip şase görevini yapıyoruz..kırmzı ucu ise transistörün + ucu olan diye sölemim kolay olarak sölim. 3 bacak varya buraya değilde kafa tarafında beyaz bi metal var oraya değdiriyoruz eger bu arada cihaz çalışır durumda oluyor. eğer bu tarnsistörün voltajı göstermiyor ise bu taransistörler değiştirilerek anakart kullanılır hale geliyor.

2. arıza ki bu en basiti. Yine cpu nun arkasında bulunan kondansötörlerin siskin hatta patlak olma durumu..genelde kondansatörler yani orda bulunanlar 1500 mf. 6 Volt dur..ve 8 adettir.eğer bunlar şişik veya patlak ise hepsi çıkarılır ve yenileri takılır..anakart düzelir. (not : diyeklimki pyasadan kondansatör aradınız ve istediğinizi bulamadınız bu hiç önemli değil… size diyelimki 1500 mf 6 volt kondansatör lazım… alacağınız kondansatör 1500 mf olmak zorunda fakat 6 volt olması şart değil. 6 voltun üstü olabilir ama 6 voltun altında almamak kaydı ile zaten piyasada 1 kondansatör kaç paraki 50 ykr bile değil  )
yani napıyomuşuz mf aynı olcak ama voltaj faklı olabilir ama değerinden düşük olmucak …

Tekrarlı reklam alanı

3. arıza ise bunun yapılamsı mümkün değildir. Chip yanması…128 bacaklı en hassas entegrenin patlaması bu gibi durumlarda anakart çöp demektir.

İsteyene Power tamirini bile anlatırım… Ama artık kimse tamir olayınagirmiyo herşeyin yenisi çıktı ) çok önemli olmadıkça tamirde yapılmıyor artık…

Anakart tamirinde 2- veya 3 arıza sebebi olur…

1. genelde en çok olan ..içini açıp baktığımızda sigorta atar..( bu arada sakın aa sigorta deyipte yenisni takayın çünkü yine atacak  ) sigorta attı ise mutlaka transistör patlamıştır. tarnsistörler bunda genelde soğutuculara takılı bi şekildedir. pnp veya npm olarak anakartta bulunmaktadır. ölçme olayıda çok basittir aslında ama burda yazınca kafanız karışabilir. en güzeli bunu ölcen bi ohmmetre alın otomatik olarak ölçüyo çünkü.

2. Power supley devresinde % 99 trafo devresi hiç arıza yapmaz nedense.. ona gelmeden önce çünkü yanacak çok şey vardır  genelde anakartın voltaş giren yani besleme devresi dediğimiz yerde 4 adet diot vardır. 1014 değerindedir. diot ölçmesini anlatim çümkü çok kolay… önce tek bacağını anakarttan ayırıyozki bizi yanıltmasın diye gerçi anakartta ölcen ölçü aletleri bile var aslında ama ben yokmuş gibi düşünerek yazim.
bi bacağını çıkarttımı ölçü aletinde x1 konumu vardır buna getirim siyahı – ye kırmızıyı + ucuna değdiririz seviye göstermesi lazım yani ölçü aleti sapmalı…
sonra ters şekide yani kırmızı uc – siyah ucu diotun + ucuna değdiririz göstermemesi yani sapmamamsı gerekir böle olursa diot sağlam bunların aksi durumlarında diotlar yanmış demektir 4 adedide değiştirililerek power tamir edilir.

3. Bu arada birde power boardında zener dediğimiz diotlar vardır çok hassasdır bunlarda bozulmuş olabilir bozulduğunu ölçü aleti ile anlarız.
tabi ben böle anlatıyom ama bunlar birazda teknik bilgi gerektirir.

One Response to “Bios ‘a virüs bulaşırmı? Sorun nasıl çözülür?”

 1. Gökhan Says:

  Merhaba anakart arıza tamiri ile, ilgili açıklamalarda bulun muşsunnuz. Bu açıklamadan dolayı size teşekkür ederim.
  Ben amatör elektronik hobisi olan kişiyim size bir konuda yardımınızı istiyecektim?
  Bende ‘gigabyte ‘ marka penyum 4 işlemci anakartvar.
  bilgisayarı normal şekilde kapattım ve açmak istediğimde fanlar çalışıyor ama ‘bios’ tan ‘bip’ sesi gelmiyor .
  Sizin tavsiyerinie göre tamir etmek istedim ama bah settiğin parçaların yerini bulamadım .Orada birden fazla parçavar ve 2’si bir tarafta 1’i birtarafta tarstör var hangi ayakta ölçmem gerekiyor .Yada hangi parçalar arıza yapmıştır.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İlginiz için teşekkür ederim iyi günler.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.