| Subcribe via RSS

Bozuk ve Badsectöre sahip harddisklerin yazılım ile tamiri

August 28th, 2007 Posted in İp Uçları ve Teknik Pratik Bilgiler
Reklam


Aşağıdaki program ile harddiskinizi fabrika çıkış haline getirebilirsiniz harddiskinde badsektör ve sektörel arızalar olan yani donanımsal değil yazılımsal bütün arızaları giderir . Programı zipten çıkarıp diskete kaydediyorsunuz ardından bilgisayarı kapatıp ister açılışta biostan istersede açılışta f8 tuşu ile başlangıç ayarını floopy olarak gösterip başlatıyorsunuz ve program otomatik devreye girip harddiskinizi ve içindeki bütün bilgileri yani serisi ve ince ayarların hepsini size veriyor. Program başlayıp size hardiskinizin özelliklerini söylüyor nextle geçip utulities kısmına giriyorsunuz oradan zero disk drive seçeneğini seçin yaklaşık 8-9 saat sürebilir.

 Programın Kurulumu:

Pprogramı indirip nero yada benzer bir cd yazma programı ile cd ye yazıyoruz. Biostan boot ayarını cd şeklinde değiştiriyoruz. (yada bazı bilgisayarlarda f8, esc vb gibi tuşlarla da seçilebiliyor.). Seçeneklerde cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli.
Daha sonra bu cd yi tamir edeceğimiz hard diskin bulunduğu pc ye yerleştiriyoruz. ve bilgisayarımız açıyoruz.

Ekrana gelecek ifadeler aşağıdadır…

Starting Caldera Dr-Dos….

Araya birçok yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak,

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

Bu kısımda cd den çalıştırdığımız için c yi seçiyoruz ardından Strike a key to continue yazısı çıkacak herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz.

Tekrarlı reklam alanı

Burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif)

Kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçeek olan bir ekran açılıyor
En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin
Çıkan sözleşmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz.

!! önemli !! eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi tavsiye ederim. İşlem daha hızlı gerçekleşiyor..

Şimdi sol taraftaki 5 işlemden üstten 4. olan utilities seçeneğine girin,
açılan ekrandan 3. sıradaki “zero fill drive (full)” seçeneğini tıklayın,
 Eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.

Şimdiki işlem uzun bir süre alıyor ( 8-9 saat )

Eğer harddiskiniz tamamen zarar görmemiş ise 4 ila 5 saat içerisinde tamir olmuş bir şekilde karşınıza geliyor. İşlemden önce verilerinizi cd yada dvdye yedeklemeyi unutmayınız.

Program linki:

http://rapidshare.com/files/18723216/HDD_SIFIRLAMA__mxblst4cd.zip

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.