| Subcribe via RSS

DVI mı VGA mı? Aralarındaki Farklar..

Reklam


Yeni nesil ekran kartlarında 2 farklı çıkış bulunuyor. Dvi ve vga olmak üzere. Bu ekran kartları arasında ne fark vardır? Aynı anda iki monitör çıkışında dvi çıkışı vga ya dönüştürüp bu şekilde mi çıkış verilmelidir?

Cevap:

DVI, hem analog, hem dijital sinyal içindir.
DVI-I hem analog hem dijital (ekran kartlarında bu bulunur.)
DVI-D sadece dijital, tv, monitör, proj. cihazlarının çoğunda sadece bu bulunur. Bu portta vga to dvi işe yaramaz.
DVI-A, sadece analog sinyal iletir ve vga ile aynıdır, sadece şekil değişikliği vardır.
VGA, sadece analog sinyal içindir.

Ekran kartı, dijital sinyali analoga çevirip vga ve dvi üzerinden verir. vga girişli hedef cihaz da bu sinyali alır ve tekrar dijitale çevirip görüntü halinde sunar.
burda çevirme işlemlerinden dolayı oluşan bir kaybın yanısıra, analog olarak iletilen sinyalin, kablo iletiminde zayıflamasından kaynaklanan bir kayıp da vardır.

Tekrarlı reklam alanı

Eğer ekran kartıyla monitörü, dvi üzerinden bağlarsak dijital bağlantı kurmuş oluruz, bu durumda dönüştürme işlemi olmaz. ayrıca sinyal dijital olarak iletildiğinde, kablo kalitesinden dolayı kayıp, ya hep ya hiç şeklinde olur. Bu nedenle görüntü geliyorsa, sıfır kayıplı olur.

İkinci sorunun cevabı ise: Dvi girişli monitörlerde dvi kablosu kutuda geliyor.

Dvi to Vga konnektörleri dvi-i çıkışındaki dvi-a sinyalini alıp vga kablosuna verirler. Yani ekran kartının dvi portuna verdiği dijital ve analog sinyallerden sadece analog olanlarını alırlar. Bu açıdan dvi to vga ile vga arasında zerre kadar fark yoktur. VGA to DVI şeklindeki bir dönüştürücü de aynı şekilde, vga dan aldığı analog sinyali dvi portuna verir. Zaten vga to dvi-a şeklindedir ve bunun da bir katkısı yoktur.
Kaç monitör bağlıyorsanız bağlayın; eğer monitörde dvi giriş varsa, ekran kartının dvi çıkışından dvi kablo ile bağlayın. Ekran kartında tek dvi var ve diğeri vga ise diğer monitörü vga kablo, monitörde vga giriş yoksa vga to dvi kablo ile bağlayın. Fakat bu bağlantı analog olacaktır.

 Alıntıdır..

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.