| Subcribe via RSS

Günümüzde hangi bilgisayar bölümü gelecek vadediyor?

October 1st, 2007 Posted in Bilgisayar Sorunlarınız ve Çözümleri
Reklam


Bilgisayarla 4 bolum var:
1-teknik servis
2-ag tasarımcılıgı
3-veri tabanı uygulamacılıgı
4-web tasarımı

Bunlardan acaba hangisi en iyisi okulda secim yapacağımda yardımcı olursanız sevinirim?

Cevap:

Eğer bilinçli bir seçim yapmak istiyorsanız ve gerçekten bilgisayar ve yazılım ile ilgili bir kullanıcı iseniz öncelikle kendi hedeflerinizi ve kendi ilgilerinizi belirlemeniz yerinde olacaktır.
Daha sonra eğitimin içeriği ve olanakları ile iş çevreleri ve piyasadaki durumu değerlendirmeniz yerinde olur.

Burada sizin ilginiz çok önemli. Dışarıdan hepsi de bilgisayar ve yazılım, donanım gibi bilgi teknolojileri görünsede kendi içerisinde bunlar çok farklı alanlardır.Örneğin yazılım açısından veri tabanı ve network yazılımcılığı ve yöneticiliği çok farklı bir düzlemdedir buna karşı web tasarımcılığı ise bambaşka bir alandır.
Teknik servisten kastınızın ne olduğunu tam anlamış değilim, ya da donanımın ne kadar içerisindedir bilemem. Teknik servis spesifik bir isim veya alan değildir pek çok açıdan ve pek çok seviyede teknik servis verilebilir.
Esas alan donanım dır. Bunlarda bilgisayar donanımıdır ki bunun içine ince donanım yani elektriksel ve hatta mikroişlemcilere kadar uzanan bir alan vardır yine mikroprogramlama ve devreler vs de girer.
Birde daha yüzeysel anlamda işin daha mekanik ve daha az hassas olan kısmı vardır ki teknik servis genelde bizde bu kadardır.

Tekrarlı reklam alanı

Peki ben olsaydım ne yapardım. Ben öğrenci iken pek çok teknik serviste çalıştım. Bilgisayardan anlayan birisi için yukarıda bahsettiğim işin yüzeysel kısmını öğrenmek hiç te zor değil ama bu teknikerlerin işi neticede.
Kendi çapımda ve amatör web tasarımı yaptım yapıyorum ki bu çok geniş bir alan bugün pekçok insan eğitimli ya da eğitimsiz bu işi yapıyorlar. Eğer profesyonelce öğrenmek istiyorsanız bence değerli olacaktır.
Ancak benim esas işim bu alanların pek çoğunu ilgilendirse de yazılım, network, IT hatta otomasyon vs vs gibi piyasanın litaratüründe
software related computer engineering (or sciences) diye tanımlanıyor.
Bu bağlamda benim penceremden bakıldığında network ve veri tabanı daha cazip duruyor.

edit dedeefendi

One Response to “Günümüzde hangi bilgisayar bölümü gelecek vadediyor?”

  1. damla Says:

    ya ben pcemden memnunum ama daha hızlı olmasını istiyorum bide çoklu oturumum vardı yeni sürümü ekledim gitti neden??


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.