| Subcribe via RSS

Hp Pavillion dv6000 Laptopta Windows Kurulumunda Sata Sorunu

September 29th, 2008 Posted in Bilgisayar Sorunlarınız ve Çözümleri
Reklam


“Sabit disklerin açık ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmasını, diskle ilgili donanım yapılandırılmasının doğru olmasını sağlayın.”

 

Hp Pavillion dv6000 Laptopta Windows Kurulumunda SATA Sorunu

Windows Xp yi yüklemeyi denedim ama bir sorunla karşılaştım.  Xp Cdsini taktığımda kur işlemi için entera bastıkran bir süre sonra “sabit disklerin açık ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmasını, diskle ilgili donanım yapılandırılmasının doğru olmasını sağlayın” diyor ve “kur işlemine devam edilemiyor” diye de bir hata alıyorum. Bu problemi nasıl çözebilirim?

Cevap:

Öncelikle Format öncesi HP Pavillion Serisi için bir kaç önemli bilgiyi eklemek isterim. Yeni kuruluma başlamadan önce C sürücüsünde bulunan SW Setup klasörünü mutlaka yedeklemelisiniz. Çünkü bu klasörde laptopunuz için gerekli programlar ve driverlar bulunmaktadır.

Yedekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra cd sürücüsüne güncel bir Windows Xp Cdsi takıyoruz. Bu xp cdsine NLITE programı ile sata driverlarınızı entegre etmelisiniz. Aksi takdirde açılışta hdd yok uyarısı alabilirsiniz. Bios ayarlarından SATA enable konumuna getirmeyi de unutmuyoruz. Enable konumunda olmaz ise mavi ekran hataları karşımıza gelecektir ilerleyen aşamalarda. Kuruluma başlamadan önce mevcut harddisk bölümlerini yani partitionları teker teker kaldırıyoruz. Ardından ortalama 35-40 gb lık bir C sürücüsü oluşturuyoruz. Yükleme sırasında driverların yedeklerini atacağınız 2. bir partitiona gerek yoktur. Windows tarafından gerekli driverlar yüklenmeden kendi driverlarımızı yüklemeye geçmiyoruz. Windwos driverlarını yükledikten sonra Sw Setup klasöründeki HPQPDP isimindeki programı çalıştırıyoruz. program kendisi için gerekli bölümü oluşturduktan sonra gerekli programları yüklemeye başlıyor. Bu aşamada bilgisayarınız kapanıp açılacak ve ardından güncelleştirmelerini gerçekleştirecektir. Bu işlemlerin ardından windows Xp ekranı geldiğinde HP nin sitesinden Quick Lunch Buttonun son sürümünü indirip laptop markanıza göre kurun. Ardından Masaüstünde Bilgisayarıma sağ tıklayarak “yönet” sekmesine tıklayın. Açılan pencerede disk yönetimine tıklıyoruz. Disk yönetiminde aşağı kısımdaki siyah olan bölgede sağ tuşla tıklayıp yeni bölüm diyorsunuz. Ardından ileri ileri kısımlarını geçerek hızlı biçimle kutusunu işaretliyoruz. Kurulumuz burada sona ermiştir.

Tekrarlı reklam alanı

Önemli hatırlatmalar:

1.  Format atmadan önce C sürücüsündeki SW Setup klasörünü mutlaka yedeklemelisiniz.

2. Anakartımızın Bios ayarlarında mutla Sata Enable olması gerekiyor.

3.  Disk Bölümlerken sadece bir tane bölüm oluşturuyoruz. Diğerini ellemiyoruz.

4.  Quick Lunch ın son sürümünü HP nin web sitesinden indirerek farklı ara yüzlere ulaşabiliyoruz.

Xpye Sata driver entegre için detaylı bilgi: http://www.teknik-bilgi.com/sata-driverlarini-xp-cdsine-entegre-etmek/

Nlite programı resimli anlatım: http://www.teknik-bilgi.com/nlite-programi-ile-windows-cdsine-program-entegre-etme-resimli-anlatim/

Hp için gerekli Driverlar: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=en&cc=us&lang=en&dlc=en&product=3216200

Çözüm 2:

Bu tür problemler ile Vista yüklü bilgisayarlardan Xp ye geçişlerde yaygın olarak karşılaşılır. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise öncelikle hddnizde bir problem olup olmadığı konusunda emin olmalısınız. Ardından farklı bir Windows Cd ile formatınızı gerçekleştirip yeniden kurulum yapmalısınız. Bütün bu işlemler halen çözüm sağlamadıysa teknik destek almanızda fayda görüyoruz.

Not: İşlemleri yaparken oluşabilecek hata ve problemlerden dolayı teknik-bilgi sitesi sorumlu değildir..

.

One Response to “Hp Pavillion dv6000 Laptopta Windows Kurulumunda Sata Sorunu”

  1. halil Says:

    benim pc mde sata enable yapcağım bi seçenek yok


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.