| Subcribe via RSS

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma ve Geri Yükleme

August 5th, 2007 Posted in İp Uçları ve Teknik Pratik Bilgiler
Reklam


Hepimizin büyük sorunu olan bazı windows hatalarından aslında kolay bir kaç yöntem ile kurtulmamız mümkün. Bu makalemizde Sistem geri yükleme noktası oluşturma ve sistem geri yükleme yapma konusunda bilgiler vereceğiz.

Sisteminizde sorun var ve bu sorunu bildiğiniz yöntemler dahilinde gideremediniz. Fakat format atarak büyük bir zaman dilimini de yok etmek istemiyorsunuz. Tam bu noktada windows sistem geri yükleme özelliği yardımımıza koşuyor.

Sistem geri yükleme noktası nedir sorusuna gelince; sistem geri yükleme noktası windowsumuzun sistem olarak kararlı çalıştığı bir zamanda sistemin yedeğini alma işlemidir. Bu sistem yedeği ne işimize yaracak sorusuna gelince; ilerde bir sorunla karşılaştığımızda sistemimizi sistem geri yükleme ile oluşturduğumuz yedek aracılığıyla sorunsuz çalıştığı haline geri döndürme şansımız mevcuttur. Fakat bu işlemi uygulamadan önce sistemin yedeğini aldığımız tarihten sonra yaptığımız işlemleri , buna ait dosya ve verileri ayrı bir flash disk yada harddisk aracılığıyla yedeklemeliyiz yada kayıt altında tutmalıyız. Çünkü sistemi geri yüklediğimizde  yedek aldığımız tarihteki sistem konumuna güncel tarihimizde döneceğimiz için bu verileri sistemi kurtardığımızda göremeyiz. Zaten biz yedek almasak dahi normal şartlar altında windows ayın belli günlerinde bizim için sistem geri yükleme noktası oluşturur.

Şimdi bu işlem nasıl gerçekleştirilir onu anlatalım. Öncelikle Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yükleme sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden “geri yükleme noktası oluştur” diyen sekmeyi işaretleyip günlük sistem geri yükleme noktamızı oluşturabiliyoruz.

Tekrarlı reklam alanı

Aynı şekilde  windowsta bir sorunla karşılaştık ve sistemi geçmişte sorunsuz çalışan duruma geri getirmek için yine Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yükleme sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden “Bilgisayarımı Önceki Bir Zamana Geri Yükle” sekmesini işaretliyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

 

 

 Karşımıza takvim içeren bir pencere geliyor. Bu pencere üzerinde koyu renkli tarihler sistem geri yükleme noktalarıdır. Bunlar windowsun otomatik aldığı yada bizim manuel aldığımız geri yükleme noktalarıdır. Hangi tarihteki yedeği açmak istiyorsak ona tıklıyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

 

Ardından gelen pencerelerdeki önergeleride kabul ederek sistemimizi sorunsuz haline geri getirmiş oluyoruz. Bu işlem sonucunda bilgisayarınız yeniden başlayacak ve açılışında sorunsuz geçmişteki hali güncel tarihten karşınıza gelecektir. Fakat bazen geri yükleme noktaları eksik yada sorunlu olabiliyor ve işlem gerçekleşmeyebiliyor. Böyle bir durumda farklı bir tarihi deneyerek sorunumuzu çözebiliriz.

Resimlerin Full Görünümleri Aşağıdadır:

http://www.teknik-bilgi.com/upres/geriyuk1.jpg

http://www.teknik-bilgi.com/upres/geriyuk2.jpg

http://www.teknik-bilgi.com/upres/geriyuk3.jpg

Makalemiz burada son buluyor. Sorunsuz ve kusursuz windowslu günler dileriz.

VaryemeZ ( Teknik-Bilgi Admini )

9 Responses to “Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma ve Geri Yükleme”

 1. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Monitör sorunu ve problemi Says:


 2. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Kopyala yapıştır yapamıyorum? Says:


 3. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Bilgisayarımda exe dosyaları çalışmıyor,birlikte aç çıkıyor windows tanımıyor ne yapmalıyım Says:


 4. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Bilgisayarda silinen geçmişi nasıl geri getirebilirim? Says:


 5. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Sildiğim program bilgisayarı kapatıp açtığımda tekrar yükleniyor? Says:


 6. Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… » Blog Archive » Bilgisayarın menüsü ve dosya isimlerinin dili değişti Türkçe karakterler yerine anlaşılmayan garip karakterler geldi Says:


 7. Bilgisayarıma Live Msn Messenger Yükleyemiyorum | Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… Says:

  […] http://www.teknik-bilgi.com/sistem-geri-yukleme-noktasi-olusturma-ve-geri-yukleme/ Tags: msn yüklenmiyor This entry was posted on Tuesday, September 22nd, 2009 at 3:01 am and is filed under Bilgisayar Sorunlarınız ve Çözümleri. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site. […]


 8. Gizli Dosya ve Klasörleri Göremiyorum Sorunu ve Çözümü | Bilgisayar Kullanımı, Hardware, Donanım ve Teknik Bilgiler… Says:


 9. Editor Fatih Says:

  Teşekkürler, ayrıca ben bunu msdos komutları ile yapabilir miyim, yardımcı olursanız çok sevinirim.. 🙂


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.