| Subcribe via RSS

Windows Vista Üzerine Xp Kurmak ve Xp ile Vistayı aynı anda kullanmak

September 30th, 2008 Posted in İp Uçları ve Teknik Pratik Bilgiler
Reklam


Windows Vista Üzerine Xp Kurmak ve Xp ile Vistayı aynı anda kullanmak

Windows Vista üzerine Windows Xp işletim sistemi kurmak sanıldığının aksine oldukça kolay bir işlem. Vista işletim sisteminde disk bölümlemek yada biçimlendirmek için extra partition magic yada norton gibi partition programlarına ihtiyaç bulunmamaktadır. Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayıp ” Yönet ” sekmesine geliniz. Ardından disk yöneticisine gelip C sürücüsüne gelip sağ tıklıyorsunuz ve birimi küçült diyorsunuz. Tamama bastığınız anda yeni sürücünüz hazır. Ardından windows xp cdniz ile oluşturduğunuz bu yeni bölüme windows Xp kurulumunu gerçekleştiriyorsunuz. Kurulum sonrasında bilgisayarınızda sadece windows xp açılacak. Fakat Vistanın da tercih edilebilirliğini aktif hale getirmek yine bizim elimizde olacak. Bunun için öncelikle:

Başlar / Ayarlar / Denetim Masası / ve buradan da klasör seçeneklerine tıklıyoruz. Açılan pencereden görünüm sekmesine geçiyoruz. Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyerek ayarımızı kaydediyoruz. Bu işlemin ardından C sürüsüne gelerek Boot klasörünü ve Bootmgr dosyasını Xp kurduğunuz yeni sürücüye kopyalayın. Ardından

Tekrarlı reklam alanı

http://www.teknik-bilgi.com/progs/VistaBootPRO_3.3.0.exe

Dosyasını kurun. Kurulum Microsoft netframework yamasını isteyebilir. Bu nedenle microsoft.com dan ilgili yamayı yükleyerek bu problemi çözebilirsiniz. Yüklediğimiz bu programı çalıştırıp windows boot loader ( uninstal legacy boot loader yazan yeri seçip ) aşağıdaki kısımdan all drivers ve sonra en alttan install boot loaderi seçiyorsunuz. Daha sonra manage os entries’i seçip add new os entry seçiyorsunuz. Boot drive yazan yeri c sürücüsü olarak secip işletim sistemi adını kendiniz biseyler yazarak apply updates diyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteminizi kapatıp açtığınızda işletim sisteminizi seçip hangisini kullanmak isterseniz ona geçebilirsiniz.

 

Not: İşlemleri yaparken oluşabilecek hata ve problemlerden dolayı teknik-bilgi.com sitesi sorumlu değildir..

.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.