| Subcribe via RSS

Yeni Webcam Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

January 19th, 2008 Posted in Bilgisayar Donanımı
Reklam


Çözünürlük: Webcam’lerin en önemli özelliği şüphesiz, bize sağladığı çözünürlük. Bu konuda henüz çok kaliteli çözünürlük sunun webcam sayısı yok denecek kadar az olsa da, birçoğu işimizi görmeye yetecek çözünürlük oralarına sahip. 640×480 standart sayılabilecek çözünürlüğün üzerinde görüntü kalitesi sunun webcam’leri kaçırmanızı tavsiye ederiz.

Çözünürlükle bağlantılı bir diğer konu da resim sensörleri. Çözünürlüğü etkileyen en önemli özellik webcam’lerin sahip olduğu resim sensörleridir. CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken) veya CCD (Yükten Bağlaşımlı Aygıt) sistemini kullanan webcam’lerden ikincisini tercih etmenizde fayda var. Zira, CCD teknolojisi daha ileri teknoloji olduğu için webcam’in sağlayacağı çözünürlükte daha kaliteli olacaktır.

Resim Yenileme Hızı: resim yenileme hızı özellikle video görüntüleri çekmek veya kaydetmek isteyenler için önemli bir özellik. FPS (saniyede görüntülenen resim sayısı – frame per second) kısaltmasıyla ifade edilen değerin ideali 25 ila 30 arasındadır. 30 FPS yakalama hızı sunan webcam’ler hareketli görüntüyü yakalayabilirler. Ancak görüntünün karşı tarafa da aynı kalitede gidip gitmemesi internet bağlantı hızına bağı olarak değişecektir.

Resim Çekme: Sabit resim çekme klitesi ise 352×288’den başlar (ki bu değer çok basit webcam’lerin sunduğu değerdir), 800×600’ kadar çıkar. Webcam’le çekilen resimler özellikle web sitelerinde kullanılmak için çok uygundur.

Renk Kalitesi: Renk derinliği olarak da ifade edilen değer webcam’lerin çektikleri görüntülerde üretebildikleri renk çeşitliliğini ifade eder. Genellikle 16-bit renk derinliği sunan webcam’ler ortalama bir görüntü kalitesi sunacağı için, daha iyi bir değer seçilebilir. Ancak başta da dediğimiz gibi, webcam’inizi neye göre alacağınıza karar vermeniz çok önemli.

Tekrarlı reklam alanı

Ses: Webcam’lerin, neredeyse, hepsinde ses yakalamak için bir de mikrofon mevcuttur. Bu özellik başka bir donanıma ihtiyaç duymadan ses kaydetme işlemini gerçekleştirmenizi sağladığından oldukça önemlidir.

Loş Işıktaki Performans: Alacağınız webcam’in loş ışıkta nasıl sonuç vereceğine de dikkat etmelisiniz. Yüksek hassaslıklı merceklere sahip bir webcam aldığınızda bu sorunu büyük ölçüde halletmiş olacaksınız.

Yazılım: Çoğu kullanıcının sıkıntısı aldıkları webcam’leri kuramamaları veya ekstra özelliklerini kullanmalarıdır. Bunun için webcam’le birlikte gelen yazılım CD’si de büyük önem taşır. Kullanışlı ve basit bir arayüze sahip yazılımla işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Diğer bir önemli ayrıntı da elbette Türkçe Dil Desteğinin bulunması.

Hareket Algılama: Bu özellik tüm webcam’lerde bulunmasa da oldukça önemli olduğu yeni anlaşılmış olacak ki, yeni çıkan hemen tüm ürünlerde mevcut. Hareket algılama yeteneği, özellikle webcam’inizi güvenlik kamerası olarak kullanmak isteyenler için mutlaka olması gereken özelliklerden. Bu özellik sayesinde kameranız hareket algıladığı anda kayıt işlemine başlayacaktır.
Kablo: Kablosuz webcam’ler daha pahalı olmalarına rağmen, ara bağlantı kabloları olmadığı için daha gözdedirler. Ancak kablosuz webcam’lerin birtakım engelleri bulunur. Örneğin; 15-20 metreden sonra bilgisayar tarafından algılanmazlar.

Bağlantı: Son olarak alacağınız webcam’in USB 2.0 bağlantısı kullandığından emin olun. Bu bağlantı en hızlı olanıdır ve çözünürlüğü daha yüksek olan görüntünün bilgisayara aktarılmasında kolaylık sağlar.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.